دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۶
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۳۵۱
گزارشگر : ۹۲
گزارشی از بانوی کارآفرین اردبیلی؛

اشتغال‌زایی برای 500 زن سرپرست خانوار اردبیلی

(دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷) ۱۳:۵۶

بانوی کارآفرین اردبیلی که در سال‌های گذشته به دلیل فوت همسر دچار مشکلات بسیار شده بود، با تلاش و پشتکار اکنون در زمینه فرش و قالیبافی به مدارج عالی دست یافته و توانسته برای 500 نفر از زنان سرپرست خانوار و بانوان نیازمند اشتغال پایدار ایجاد کند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، بانوی کارآفرین اردبیلی که دارای فرزند معلول 96 درصد است که اینک در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته حقوق در یکی از دانشگاه‌های معتر شهر تهران تحصیل می‌کند، پس از فوت همسرش هرگز از تلاش و کوشش دست نکشید و با وجود مشکلات بسیار گام در مسیر کارآفرینی گذاشت و توانست برای 500 نفر از زنان سرپرست خانوار و بانوان بی‌بضاعت شغل مناسب ایجاد کند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این بانوی کارآفرین اردبیلی است:

55 ساله و ساکن استان اردبیل است. در بخش آبی‌بیگلو از توابع شهرستان نمین، وارد کارگاهی می‌شویم که چند زن سرپرست خانوار همراه با فرزندان خود روبه‌روی دار قالی نشسته و در حال بافت هستند.
گره‌های زندگی را به تار و پود فرش‌ها می‌بافند و به امید روزهای روشن‌تر و بهتر، کار می‌کنند تا آینده فرزندان‌شان درخشان باشد. بانوی کارآفرین به میان آنها می‌رود و نحوه بافت را توضیح داده و راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند.
در برخی موارد، خود پشت دار قالی می‌نشیند و به تازه‌کارها آموزش می‌دهد تا به خوبی فرش ببافند و از این طریق درآمدزایی کنند. کودکان فارغ از دنیای حقیقی، در گوشه و کنار کارگاه مشغول بازی و تفریح هستند و از سویی به سوی دیگر می‌دوند. او با مهربانی با کودکان رفتار می‌کند و دلش نمی‌خواهد غمی بر چهره داشته باشند.
افرادی که در کارگاه گرد هم جمع شده‌اند، به دلیل فوت سرپرست، بد سرپرستی و یا زندانی بودن سرپرست خانوار مجبور به فعالیت هستند تا بخشی از مشکلات زندگی را برطرف کنند. در میان آنها نوعروسان نیز حضور دارند که می‌کوشند فرش زندگی‌شان را با دست‌های خود ببافند.
بانوی کارآفرین اردبیلی که حدود 50 کارگاه قالیبافی را در روستاهای کرکرق، دم دمه و سایر بخش‌های شهرستان نمین ایجاد کرده، به صورت مستقیم 500 نفر از زنان سرپرست خانوار، بانوان و دختران نیازمند را وارد چرخه تولید کرده و نقش بسزایی در مرتفع ساختن مسائل زندگی آنها ایفا می‌کند.
وی که پس از فوت همسرش سختی‌های بسیاری را متحمل شد و بار سنگین زندگی را بر دوش گرفت تا پله‌های موفقیت را طی کرده و آینده فرزندانش را تضمین کند، هرگز فکرش را نمی‌کرد که روزی خواهد رسید که یاور نیازمندان شود و با کمک‌های معنوی، فکری و مادی خود دل‌های بسیاری از فقرا را شادی‌ بخشد.
سال 87 که خزان زندگی پیکر همسرش را با خود برد، سه فرزندش را در آغوش گرفت و از خدا یاری خواست تا برخیزد و مشکلات را کنار زند. با وجود اینکه دو دخترش از سلامت کامل برخوردار بودند، اما یگانه فرزند ذکورش با معلولیت 96 درصد بیش از سایر اعضای خانوار نیازمند توجه به رسیدگی بود.
از سویی به دنبال شغل مناسب می‌گشت تا نیازهای زندگی و هزینه‌های تحصیلی فرزندانش را تأمین کند و از سوی دیگر به دنبال برطرف کردن مشکلات پسرش بود تا در مدرسه استثنایی درس بخواند.
پس از تلاش‌های بسیار که موفقیت چندانی را در پی نداشت، به کمیته امداد استان اردبیل مراجعه کرد تا با کمک‌های این نهاد، دردها و مشکلات زندگی را التیام بخشد. امدادگران پس از مراجعه حضوری به منزل و پیگیری مشکلات از نزدیک و به خصوص به خاطر وضعیت جسمانی فرزند پسر به این خانوار پیشنهاد می‌کنند تا تحت حمایت کمیته امداد قرار گیرند که به وسیله کمک‌های مردمی و حمایت‌های این نهاد بخش قابل توجهی از مسائل حل شود؛ اما بانوی کارآفرین قبول نمی‌کند و به دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی از کمیته امداد رضایت می‌دهد.
در سال 88 از سوی کمیته امداد استان اردبیل چهار میلیون و 500 هزار تومان تسهیلات اشتغال و خودکفایی در زمینه دامپروری دریافت می‌کند و با خریداری سه رأس دام سنگین وارد بازار کار می‌شود.
دخترانش که مادر را در میان انبوه مشکلات تنها می‌بینند، به کمکش می‌روند تا با یاری یکدیگر از همه موانع زندگی عبور کنند. توکل بر خدا و پشتکار موجب می‌شود سختی‌ها کنار بروند و روزنه‌های امید پدیدار شوند. با فروش لبنیات مرغوب در روستا و حتی شهر، به شهرتی دست می‌یابند که خیلی از افراد جامعه پس از طی مسافت‌های طولانی به روستای محل زندگی آنها گام می‌گذارند تا از ماست، پنیر، شیر و دوغ تازه برخوردار شوند.
هنگامی که سوددهی خوبی نصیب‌شان می‌شود، تصمیم می‌گیرد تا به کار خود توسعه دهد و حتی از دیگر بانوان نیازمند روستایی کمک بگیرد تا علاوه بر درآمدزایی برای آنها، بر تعداد دام‌های سبک و سنگین بیفزاید و افراد بیشتری را به کار گمارد.
وی که از کودکی با یاری مادر و پدرش قالی می‌بافت. تلاش کرد تا در کنار دامپروری، در زمینه فرشبافی و قالی‌بافی نیز فعالیت کند. در ابتدا همراه با فرزندانش مشغول به کار شد. گوشه‌ای از منزل، دار قالی دایر کرده و شروع به گره‌زدن تار و پودها کردند. کم کم افراد بیشتری را برای کار در قالیبافی جذب کرد و به کارش توسعه بخشید.
یکی از مهم‌ترین اهدافی که در زمینه راه‌اندازی کارگاه‌های قالیبافی دنبال می‌کرد، ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار بود تا از این طریق درآمدی کسب کنند و مرهمی بر دردهای‌شان بگذارند. از ابتدا هم به دنبال سود کلان نبود و از خدای متعال یاری می‌خواست تا با کمک‌های فکری به اقشار آسیب‌پذیر، بتواند آنها را به سمت خوداتکایی سوق دهد.
بانوی کارآفرین که خود مزه فقر و تنگدستی را چشیده بود، مسئولیت مهمی را بر عهده گرفته بود تا در کنار کمیته امداد و نهادهای حمایتی، به نیازمندان کمک کند که از دسترنج خودشان مزدی به دست آورند و بخشی از هزینه‌های زندگی را جبران کنند.
او که در حد خواندن و نوشتن سواد داشت، فرزندان خود را به تحصیل تشویق کرده و به دیگر مادران نیز تأکید می‌کرد تا مانع تحصیل فرزندان‌شان نشوند و بگذارند در عالی‌ترین سطح به دانش و علم‌آموزی بپردازند.
بانوی کارآفرین در روستاها و شهرهای محل سکونت خود به شناسایی افراد مستعد و جویای کار می‌پرداخت تا یاری‌رسان آنها شود. هیچ مبلغی برای آموزش قالیبافی دریافت نمی‌کرد، بلکه هر کسی می‌توانست تکالیف خود را به درستی انجام دهد، با اندک دستمزدی تشویق می‌کرد تا دل‌بسته به کار شود و بیشتر تلاش کند.
نه تنها برای فرزندان خود مادری می‌کرد، بلکه فرزندان دیگران را نیز به مانند فرزندانش می‌دانست که باید نیازهای‌شان برطرف شود و دغدغه‌ای جز تحصیل و علم‌آموزی نداشته باشند. همچون خواهری مهربان پای درد و دل‌های زنان سرپرست خانوار و بانوان نیازمند می‌نشیند و به آنها مشاوره می‌دهد و یا با هر چه توان دارد گوشه‌ای گرفتاری‌های‌شان را می‌گشاید.
یکی دیگر از اقدامات ارزنده این بانوی کارآفرین اردبیلی، بیمه کردن قالی‌بافانی است که در کارگاهش مشغول به فعالیت هستند. ماهانه حق بیمه آنها را پرداخت می‌کند تا در آینده از مزایای بازنشستگی و بیمه عمر بهره‌مند شوند.
وقتی هم‌صحبت با چند قالیباف می‌شویم تا راجع به این بانوی کارآفرین سخن بگویند، همگی اذعان دارند که: «همچون مردی سخت‌کوش در برابر مشکلات می‌ایستد و دیگر بانوان نیازمند را تشویق می‌کند تا آنها نیز با روحیه‌ای پرنشاط و امیدآفرین مسائل زندگی را کنار بزنند».
پرداخت ماهیانه حدود 50 میلیون تومان دستمزد به 500 قالیباف از جمله فعالیت‌های این بانوی کارآفرین است که رونق اقتصادی بسیاری به زندگی خانوار بی‌بضاعت بخشیده است. دستمزدی که برکت بسیاری را به همراه دارد و بانوان روستایی با دسترنج خود گره از مشکلات زندگی می‌گشایند.
بانوی کارآفرین در میان صحبت‌هایش بغض می‌کند و می‌گوید: «من برای خود هیچ نمی‌خواهم و هرآنچه از سود فروش قالی و فرش‌ها به دست می‌آورم را تقسیم می‌کنم تا همگی به یک‌اندازه سود ببریم!»
انگشتانش را بر روی گره‌های دار قالی می‌کشد و صدای دفه‌زنی می‌آید که گره‌ها را به یکدیگر می‌چسباند. دخترانش در عالی‌ترین رده تحصیلی تحصیل کرده‌اند و اینک فرزند ذکورش با 96 درصد معلولیت، دانشجوی کارشناسی‌ارشد رشته حقوق از یکی از دانشگاه‌های معتبر تهران است.
بانوی کارآفرین اردبیلی، همچنان آرزوها و اهداف بسیاری را در ذهن می‌پروراند و به دنبال حل مشکلات زنان سرپرست خانوار و بانوان نیازمند، تلاش می‌کند تا با یاری نیکوکاران و فعالیت در «کانون خیران‌ کارآفرین» بتواند گام‌های بلندتری را در عرصه اشتغال‌زایی، تولید و رونق اقتصادی در سطح استان اردبیل بردارد.
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۵۱۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید