دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۷
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۵۸۰
گزارشگر : ۹۲
گزارشی از مددجوی تحت حمایت اردبیلی؛

نیازمند کمک‌های خیران برای عمل جراحی پیوند کبد هستم

(شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸) ۰۸:۴۷

مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل که از بیماری پانکراس کبد رنج می‌برد، برای بازگشت به زندگی نیازمند عمل جراحی پیوند است و از خیران و نیکوکاران می‌خواهد تا در این امر خواپسندانه یاری‌رسانی کنند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، مددجوی اردبیلی، نیازمند حدود 16 میلیون تومان کمک خیران است تا با سکونت در استان شیراز مورد عمل جراحی پیوند کبد قرار گرفته و سلامتی خود را بازیابد.
آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این مددجوی تحت حمایت اردبیلی است:
 29 ساله و ساکن استان اردبیل است. با نواختن زنگ، پس از لحظاتی مادر درب خانه را می‌گشاید. با اینکه سعی دارد خود را شاداب نشان دهد، اما می‌توان در چهره‌اش هزاران غم و غصه را به تماشا نشست.
پس از عبور از حیاطی کوچک که بند رخت از میان آن گذشته، وارد خانه‌ای می‌شویم با دیوارهای گچی و ترک خورده که حکایت از قدیمی بودن آن دارد. عکس پدر که به روبان مشکی مزین شده، نظر را جلب می‌کند و در کنارش قرآن و ادعیه‌ای که در طاقچه قرار دارد.
چند فرش کهنه و موکت‌های رنگ‌ و رو رفته تمام دارایی خانواده است به همراه یخچال و یک دستگاه تلویزیون که کودکی کارتون تماشا می‌کند. کمی دورتر، دار قالی را می‌توان دید که مادر به علت اینکه چشمانش سو ندارد و دستانش به شدت می‌لرزد، مدت‌هاست پشت آن ننشسته و چیزی نبافته است.
مادر سر به زیر انداخته و در حالی که سرشار از کلمه‌های بسیار است، چیزی نمی‌گوید اما می‌توان از سکوتش معنای دردهای درونش را فهمید. در کنار دختر بیمارش نشسته است که پتو بر روی خود کشیده و در انتظار یاری خیران است تا هر چه سریع‌تر پیوند کبد انجام شود و با بهبودی وضعیت جسمانی، امیدوارتر به زندگی ادامه دهد.
14 ساله بود که پدرش از دنیا رفت و تکیه‌گاه و پشتوانه مهم زندگی را از دست دادند. بزرگ‌ترین فرزند خانواده بود و بیش از دیگران، نبود پدر او را می‌آزرد و نمی‌دانست با چنین دردی چه باید بکند. از سویی غمخوار و یاور مادر بود و سعی می‌کرد در سخت‌ترین شرایط زندگی به مادر کمک کند تا کمتر نبود پدر در خانه احساس شود.
دختری که شاگرد ممتاز مدرسه بود و دلش می‌خواست کارهای بسیار بزرگی را در زندگی انجام دهد و در ذهنش قله‌های بسیاری را تصور می‌کرد که باید به آن دست می‌یافت، اما فوت پدر کابوس همیشگی بود که همه آرزوهایش را با خود برد.
از سال 83 و همراه با پر کشیدن پدر، به خاطر تأمین مخارج زندگی و هزینه‌های تحصیلی این خانوار، تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفت. با وجود حمایت‌های خیران و کمک‌های امدادگران، اعضای خانوار خوشحال شدند و دیگر خبری از غم‌ها و غصه در بین آنها نبود.
حامیان طرح اکرام ایتام هم می‌کوشیدند به یاری فرزندان این خانوار شتافته و آنها را در دستیابی به مدارج عالی تحصیلی یاری کنند و همین‌طور هم شد. در کنار کمک‌های حامیان، مددکاران کمیته امداد نیز با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌ای و ارائه خدمات تحصیلی زمینه علم‌آموزی آنها را فراهم کردند به طوری که او توانست در رشته حسابداری تا مقطع کارشناسی به تحصیل بپردازد که آرزو دارد پس از بهبود وضعیت جسمانی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کند.
سال 95 پس از تحمل دردهای ناشی از بیماری پانکراس کبد(لؤزالمعده)، بار دیگر اندوه به خانه این خانوار بازگشت و همگی نگران حال خواهر بزرگ‌تر شدند. مادر نذر و نیاز کرد و دستانش را به درگاه خداوند گشود و یاری خواست.
با اینکه پرداخت هزینه‌های درمانی و دارویی توسط کمیته امداد صورت می‌گرفت، با این حال حامیان و خیران با کمک‌های خود تلاش می‌کردند سایر نیازهای این خانوار را رفع کنند. به مانند افراد عادی می‌توانست راه برود و کارهای شخصی‌اش را انجام دهد، اما مشکل کبد ممکن بود کم کم کلیه‌ها را از کار بیندازد و او را با مشکلات بیشتری مواجه کند.
مادر دستی به پیشانی دخترش می‌کشد و می‌گوید: «برای درمان فرزندم به هر دری زدم و حتی به پزشکان مختلف مراجعه کردم و راهی نبوده که نرفته باشم. اما هزینه درمانی 16 میلیون تومانی برای پیوند و همچنین سکونت در شهر شیراز و تأمین داروهای مورد نیاز از جمله مشکلات عمده‌ای است که با آن روبه‌رو هستیم.»
اشک در گوشه چشمانش حلقه می‌زند. با گوشه چادر قطره‌های اشک را پاک می‌کند و دستان خود را در دستان دخترش قرار می‌دهد. از کمک‌های او در خانه می‌گوید، دست پخت خوب و رسیدگی به وضعیت تحصیلی برادر و خواهرانش. اینکه چقدر به فکر یکایک اعضای خانوار است و از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات زندگی آنها دریغ نمی‌کند.
وقتی تعریف می‌کند که دخترش دربه‌در دنبال کار می‌گشته تا با مدرک کارشناسی حسابداری مشغول به فعالیت شود، گریه‌اش می‌گیرد و هق هق کنان می‌گوید: «از وقتی بیمار شد دیگر نتوانست جویای کار باشد با اینکه استعدادش را داشت و خیلی‌ها با فراهم کردن زمینه اشتغال برای او، موجب شادمانی مضاعفش می‌شدند.»
مادر که به دلیل بروز احساسات، قدرت بیان خود را از دست داده بود، با اندوه فراوان گفت: «شرمنده دخترم هستم که تاکنون نتوانسته‌ام اقدام موثری برای درمان فرزندم انجام دهم» سخنانی که محیط خانه را با حزن همراه کرد و سکوت برای دقایقی حکم فرما شد.
امدادگران کمیته امداد استان اردبیل در سال 97، با کمک‌های درمانی حدود شش میلیون تومان به هزینه‌های درمانی و دارویی دختر بزرگ این خانوار کمک کرده‌اند اما باز هم رسیدگی به وضعیت او نیازمند یاری‌رسانی بیش از پیش خیران است.
یکی از حامیان طرح اکرام ایتام نیز در سال گذشته بیش از دو میلیون تومان به درمان فرزند این خانوار کمک کرده است و با حمایت‌های پزشکان خیر، خدمات درمانی رایگان و قابل توجهی در طول سال‌ به او ارائه می‌شود.
بار دیگر مادر کلمات دردناکی را بر زبان جاری می‌کند و می‌گوید: «فرزندم مانند شمع در حال آب شدن جلوی چشم من، برادر و خواهرش است» و دستانش را سوی آسمان دراز می‌کند و از خدا طلب شفا کرده و از خیران یاری می‌خواهد.
دختر که صدای مادر را می‌شنود، فقط اشک است که بر گونه‌هایش جاری می‌شود و برای مخفی کردن غم بزرگ خود، صورت خود را با پتو می‌پوشاند و مظلومانه گریه می‌کند. عمل جراحی پیوند کبد، راه بس طولانی دارد که یکی از مهم‌ترین مشکلات آن برای این خانوار، داروهای بعد از عمل جراحی است که بسیار گران بوده و هزینه بسیار زیادی دارد.
مادر ضمن قدردانی از مددکاران کمیته امداد، حامیان طرح اکرام و خیران اردبیلی می‌گوید: «از نیکوکاران خواستارم تا همانند فرزندان و اعضای خانوار خود، به فکر نیازمندان و به خصوص فرزند دلبندم باشند و با کمک‌های خیرخواهانه به او کمک کنند تا عمل پیوند صورت گیرد و سلامت جسمانی‌اش را بازیابد.»
عمل جراحی پیوند کبد تنها در استان شیراز صورت می‌گیرد و بیمار با مراجعه و سکونت در این استان در مدت معلوم که از سوی کادر پزشکان متخصص تعیین می‌شود، مراقبت و کمک های لازم بعد از پیوند بر روی او انجام می‌گیرد که این امر نیز مستلزم هزینه است.
مردم خیراندیش و نوعدوست استان اردبیل و کشور می‌توانند برای یاری‌رسانی به انجام عمل جراحی پیوند کبد به فرزند این خانوار، کمک‌های خود را از طریق سیستم آنی‌پرداخت #045*8877* پرداخت کرده یا با سامانه پیامکی ارتباط مردمی کمیته امداد استان اردبیل با شماره‌گیری 3000333345 اعلام کنند تا چاره‌ای اساسی برای بازگشت به زندگی او به کار گرفته شود.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۶۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید