دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۱
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۶۰۹
گزارشگر : ۹۲
گزارشی از مددجوی تحت حمایت؛

بانوی سبزی‌فروش اردبیلی که از روزهای سخت زندگی گذر کرد

(یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸) ۰۸:۲۱

مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل از طریق پاک و خُرد کردن سبزی و فروش آن به مغازه‌داران و سفارش‌دهندگان، بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین می‌کند و در تلاش است تا روزهای سخت گذشته را به فراموشی سپرده و آینده درخشانی را برای خود و فرزندانش رقم بزند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، بانوی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل با گذر از رنج‌ها و سختی‌های پی‌درپی زندگی، اینک از طریق سبزی‌فروشی تلاش دارد نظاره‌گر روزهای شیرین و خوش باشد و حتی دیگران را به یاری‌رسانی و دستگیری از فقرا دعوت کند. وی به صورت خودجوش و بدون اخذ وام، وارد چرخه تولید و اشتغال شده و برای سایر افراد جویای کار نیز شغل مناسب ایجاد کرده است.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این خانوار نیازمند اردبیلی است:

30 ساله و ساکن استان اردبیل است. دختر کوچک‌تر در کنار مادر نشسته و با اسباب‌بازی‌هایش بازی می‌کند. دختر بزرگ‌تر مشق می‌نویسد و او در حالی که سبزی‌ها را پاک کرده و در سبزی خُردکن می‌ریزد، هم‌کلام کودک می‌شود و فرزند کوچکش را به تماشا می‌نشیند.
دختر کوچک‌تر وابستگی عمیقی به مادر دارد که لحظه‌ای از کنارش دور نمی‌شود. مشاجره و دعواهای خانوادگی منجر شده بود که این کودک لطمه‌های روحی بسیاری بر پیکرش وارد شود که تنها پناه او آغوش گرم مادر است.
رگه‌های سیاه و لکه‌های سبز را می‌توان بر روی دست‌های مادر مشاهده کرد. دست‌های پینه‌بسته‌ای که با پاک کردن و خرد کردن سبزی‌ها و فروش آن به اهالی محل و سبزی‌ فروشی‌ها بخشی از بار مشکلات را کاهش می‌دهد.
مادر که در خانواری پرعائله چشم به جهان گشوده بود، از همان دوران کودکی طعم تلخ فقر را چشیده و پدرش با کارگری ساختمان سعی می‌کرد نیازهای اساسی خانوار خود را تأمین کند. آرزوهای بزرگ و کوچک خود را به یاد می‌آورد که در دوران کودکی با آن روزگارمی‌گذراند و آینده‌ای روشن را به انتظار نشسته بود اما آرزوهایش با دسترنج کارگری پدر همخوانی نداشت.
به همین خاطر مانند سایر برادر و خواهرانش از مدرسه بازماند و از همان دوران کودکی در کنار مادر کار می‌کرد تا نقشی در رفع مشکلات زندگی ایفا کند. همیشه حسرت رفتن به مدرسه داشت و یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایش حضور در کلاس درس بود اما فقر و تنگدستی اجازه نمی‌داد به این آرزو دست یابد.
روزهای سخت زندگی، پدر را بیمار و ناتوان ساخته بود که اوقاتی را در خانه استراحت می‌کرد تا پس از تجدید قوا به سر کار بازگردد و نانی بر سر سفره خانوارش بگذارد. فرزندان با دیدن چهره پدر بیش از پیش مجاب می‌شدند با کار و تلاش به او در تأمین نیازهای اساسی کمک کنند.
با رسیدن به سن 21 سالگی راهی خانه بخت شد. در طول شش سال زندگی مشترک صاحب دو فرزند دختر شد که این ازدواج به سرانجام نرسید و او همراه با فرزندان خود بدون هیچ پشتوانه و دارایی در سال 1396 تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفت تا با حمایت‌های این نهاد بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین کند.
مهم‌ترین برنامه کمیته امداد برای رسیدگی به مشکلات این خانوار، ارائه مشاوره و خدمات فکری و فرهنگی بود تا آنها روحیه خود را بازیابند و با نشاط بیشتری به زندگی ادامه دهند. کودکان هشت و سه ساله به دلیل قرار گرفتن در معرض آسیب‌های اجتماعی، دچار مشکلات اساسی شده بودند و امدادگران با تلاشی بی‌وقفه می‌کوشیدند تا شادمانی را به دل‌های آنها بازگردانند.
مسئله بعدی نبود سرپناه مناسب بود که این خانوار را با تشویش و نگرانی روبه‌رو ساخته بود. آنها سرگردان از همه جا در منزل پدری ساکن شده بودند و هیچ جایی نداشتند. خانه پدر هم وسعت بسیار نداشت که بخواهد پاسخگوی او و فرزندانش باشد. از وسط اتاق کوچک با طناب و نایلون دیواری کشیده بودند و او همراه با فرزندانش در آنجا مستقر شدند.
مددکاران کمیته امداد استان اردبیل به محض ورود به منزل و مواجه شدن با این صحنه، رنجیده و ناراحت شدند. کودکان خجالت زده از آن‌سو بیرون نمی‌آمدند و مادر نیز محکم آنها را به آغوش گرفته بود.
در اقدام بعدی، با کمک‌های خیران منزل مناسبی برای این خانوار اجاره شد تا با وجود سرپناه، دیگر نگران نباشند. کودکان با خوشحالی از سویی به سوی دیگر می‌دویدند و هیچ اضطراب و استرسی در چهره آنها دیده نمی‌شد.
نیکوکاران اردبیلی در زمینه تأمین لوازم ضروری زندگی نیز وارد میدان شدند و با تهیه اجاق‌گاز، یخچال و برخی اقلام دیگر شادی مضاعفی را تقدیم این خانوار کردند. اما هنوز هم جای خالی فرش در اتاق‌ها احساس می‌شود و این خانوار گام بر روی موکت می‌گذارند و چشم انتظار یاری خیران هستند تا این مشکل نیز برطرف شود.
امدادگران پس از رفع مشکلات اساسی این خانوار، تلاش کردند تا با ارائه آموزش‌های فنی و تخصصی به آنها کمک کنند تا با بهره‌گیری از توانایی‌های خود بخشی از هزینه‌های زندگی را برطرف کنند.
مادر که خود را در انتهای خیابان زندگی می‌دید، پس از حضور در جلسه‌های مشاوره‌ای کمیته امداد به زندگی امیدوارتر شد و در مدت زمان کوتاهی تصمیم گرفت با راه‌اندازی کسب‌وکار مشغول به فعالیت شود.
سبزی فروشی، فروش سبزی پاک شده و خرد شده از اقداماتی بود که امدادگران کمیته امداد برای کمک به این خانوار به کار گرفتند. مادر هر روز صبح زود سبزی تازه ازبازار تهیه می‌کند و با پاک کردن یا خرد کردن، آن را به مغازه‌داران و سفارش‌دهندگان می‌رساند و اینگونه چرخه‌های زندگی را می‌چرخاند.
با دست‌های پینه بسته، سبزی‌های تازه را جابه‌جا می‌کند. عرق پیشانی‌اش را پاک کرده و خطی از سیاهی حاصل از گِل‌ولای سبزی‌ها به جایش می‌نشاند. اگر چه روزگار بسیار سختی را پشت سر گذاشته، اما دلی به بزرگی دریا و مهری به اندازه مادر دارد و دیگر افسرده و خسته نیست بلکه شاداب و پرنشاط می‌کوشد آینده روشنی برای فرزندانش رقم بزند.
او که خسته از روزگار نمی‌دانست چه کار باید بکند و به که پناه ببرد، با توکل بر پروردگار و حمایت‌های کمیته امداد و کمک‌های خیران به جنگ سختی‌ها رفت و با سخت‌کوشی در تلاش است روزهای تلخ گذشته را از یاد ببرد و دل به آینده‌ای درخشان بسپارد.
با وجود پینه‌های متورم دست‌هایش، سبزتر از سبزی‌ها و رنگین‌تر از میوه‌ها به زندگی ادامه می‌دهد و دعاگوی نیکوکاران اردبیلی است که او و فرزندانش را فراموش نکردند و با کمک‌های خود شادی‌آفرین منزل آنها شدند.
کودک هشت ساله‌اش با ثبت نام در کلاس دوم دبستان، در حال تحصیل است و او نیز آرزوهای دور و درازی را در سر می‌پروراند تا به آنها دست یافته و به فردی موفق تبدیل شود که به مردم جامعه کمک کند.
کودک کوچک‌تر همچنان در کنار مادر مشغول بازی با اسباب‌بازی‌ها است و با همه طفولیت، برخی اوقات سعی می‌کند به مادر کمک کند. به خاطر آرامشی که در خانه ایجاد شده است، این کودک دیگر تب نمی‌کند و شب‌ها هراسان از خواب بیدار نمی‌شود.
مادر اینک دوست دارد به سایر زنان سرپرست خانوار کمک کند تا با تکیه بر توانایی و استعدادهای خود، برخیزند و گام‌های بلندی را برای چرخیدن چرخه‌های زندگی به کار گیرند. با کمک‌های خیران آرامش و آسایش به خانه آنها بازگشته و روز به روز به سمت پیشرفت حرکت می‌کنند.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۲۲۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید