دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۳
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۶۶۷
گزارشگر : ۹۲

نیکوکار فرهنگی و زکات دهنده برتر در عرصه خدمت‌رسانی به محرومان اردبیلی

(دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸) ۱۴:۵۳

نیکوکار اردبیلی سالانه بیش از 50 میلیون تومان به کمیته امداد کمک می‌کند تا از این طریق به مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان، ایتام و خانوار تحت حمایت و سایر اقشار آسیب‌پذیر جامعه رسیدگی شود.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، خیر اردبیلی که استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی است، در کنار حمایت از مددجویان به خصوص دانش‌آموزان نیازمند از طریق زکات، طرح اکرام ایتام و محسنین، کمک‌های فرهنگی، تأمین لوازم خانگی، جهیزیه، تهیه سبد غذایی و رفع سایر مشکلات و نیازهای اساسی نیازمندان، درصدد است تا با راه‌اندازی کارخانه و توسعه کارگاه‌های کوچک نقش مضاعفی را در توانمندسازی و خوداتکایی خانوار بی‌بضاعت و همچنین رونق اقتصادی استان کمک کند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این نیکوکار اردبیلی است:
58 ساله و ساکن استان اردبیل است. آنچه از کودکی به خاطر دارد، کار و تلاش بر روی زمین‌های کشاورزی همراه با پدرش است. به خصوص زمانی که فصل برداشت محصول فرا می‌رسید و پدر، قبل از هر چیز زکات و مال ایتام و نیازمندان را جدا می‌کرد و مابقی را به فروش می‌رساند.
به خوبی به یاد دارد روزها و شب‌هایی را که همراه پدر به کوی و درب خانه مستضعفان می‌رفتند و قسمتی از محصول را به آنها می‌دادند. گاهی آسمان پرستاره شب را می‌نگریست و آرزو می‌کرد همانند پدر که قهرمان زندگی‌اش بود، او نیز وقتی بزرگ شد گام در راه او نهد و از فقرا دستگیری کند.
زمین‌های زراعی‌شان در بیله‌سوار همواره یادآور خاطراتی از گذشته است که او را پیش به سوی آینده می‌راند و با او کاری کرده که هرگز لبخند از چهره‌اش محو نشود و بکوشد تا هیچ یتیمی غمگین نباشد و دل خانوار نیازمند همواره شاداب بماند.
به دست‌های خویش می‌نگرد و دست‌های پینه‌بسته پدر را به خاطر می‌آورد که چه تلاش‌ها بر سر زمین انجام می‌داد تا او و خواهران و برادرانش درس بخوانند و غمی نداشته باشند، اما یاد ایتام و حمایت از نیازمندان را آویزه گوش‌های‌شان کنند که سعادت دنیا و آخرت در یاری‌رسانی به آنهاست.
زمین‌های زراعی سرسبز هستند و تا چشم کار می‌کند اهالی روستا در حال انجام کارند و او نیز که اینک عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز است و تا مقطع دکتری به تحصیل پرداخته، مانند سایر افراد آستین‌هایش را بالازده و گیاهان هرزه را از محصول اصلی جدا می‌کند. هر رهگذری که از کنارش می‌گذرد، «خسته نباشید» و «خداقوت» می‌گوید و او هم به تناسب مردم روستا پاسخ می‌دهد.
بسیار فروتن و سربه‌زیر است و شاید همین امر موجب محبوبیت بیش‌ از حد او در بین اهالی روستا و شهر باشد. خدمت به مردم را بزرگ‌ترین آرزوی خود عنوان می‌کند که از کودکی تا کنون کوشیده است به این مهم دست یابد.
کسی که آغوش گرم خود را به روی ایتام تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل گشوده و از هیچ تلاشی برای رفع نیازهای تحصیلی آنها دریغ نکرده است. به اندازه فرزندان دلبند خود، کودکان معنوی‌اش را دوست دارد و می‌کوشد با برطرف کردن نیازهای اساسی ایتام، آنها را به سمت قله‌های سعادت و خوشبختی هدایت کند.
صدای اذان از گلدسته‌های مسجد که در دوردست قرار دارد، شنیده می‌شود. وضو می‌گیرد و در کنار زمین زراعی به نماز می‌ایستد. در همین مسجد کودکان را به دور خود جمع می‌کرد و قرآن و احادیث آموزش می‌داد و به نهج‌البلاغه که می‌رسید، با اشک‌هایش کلام و سخنان گوهربار حضرت علی(ع) را به کودکان می‌آموخت و خود نیز شاگرد مکتب مولود کعبه بود.
نه تنها ایتام، بلکه سایر دانش‌آموزان و دانشجویان بی‌بضاعت نیز که با مشکل هزینه‌های تحصیلی و سایر گرفتاری‌ها روبه‌رو بودند از خدمات و کمک‌های نقدی و غیرنقدی‌اش بهره‌مند می‌شدند و در تمام مراحل زندگی دعایش می‌کردند که به مانند پدر معنوی تکیه‌گاه‌شان بود تا به مقاطع بالای تحصیلی دست یابند.
کیسه‌های زکات کمیته امداد استان اردبیل در کنار مزرعه بر روی هم چیده شده‌اند. تماشای آن خاطره‌ای جذاب و فراموش ناشدنی را به ذهنش متبادر می‌کند و او را تا سال 73 به عقب برمی‌گرداند. آنجا که جوانی تحصیل کرده بود و می‌خواست کارهای بزرگی را به انجام برساند که تمامی خانوارش را از مزیت‌های آن برخوردار کند. وقتی در این سال به دلیل بارش نزولات الهی و برکت بیشمار، محصول خیلی زیادی جمع‌آوری شده بود و او 120 میلیون تومان زکات به کمیته امداد پرداخت کرد تا از طریق این نهاد به دست اقشار آسیب‌پذیر برسد.
آن شب در مزرعه ماند و نماز شکر خواند که توانسته بود دل بسیاری از نیازمندان را شاد کند و مرهمی بر دردهای‌شان بگذارد. از آن سال تا به امروز، نه تنها از میزان محصول مزرعه کم نشد بلکه به برکت پرداخت زکات هر سال بیشتر از سال‌های قبل محصول برداشت می‌کرد و در نخستین اقدام، به مانند پدرش سهم فقرا را می‌پرداخت و سپس به دنبال سود می‌رفت.
با گذشت سال‌های بسیار از آن روزها، اینک به نیکوکاری تبدیل شده است که سالانه بیش از 50 میلیون تومان در قالب زکات، طرح اکرام ایتام و محسنین، کمک‌های فرهنگی، تأمین لوازم خانگی، جهیزیه، تهیه سبد غذایی و رفع سایر مشکلات و نیازهای اساسی نیازمندان به کمیته امداد استان اردبیل کمک می‌کند.
با وجود اینکه استاد دانشگاه است و در هیئت علمی جایگاه ویژه‌ای دارد، بسیار با متانت و اخلاق خوش با مردم و به خصوص اقشار بی‌بضاعت برخورد می‌کند و به قدری در برابر خواسته‌های آنها متواضع است که گاهی از شنیدن دردهای‌شان غصه‌اش می‌گیرد و در تنهایی همچون باران، می‌گرید.
یکی از مهم‌ترین اقداماتش دستگیری از دانشجویان نیازمند است. در جایی که غمخوار و راهنمای آنهاست با کمک‌های خود نیزموجب می‌شود تا هرگز دست از درس خواندن نکشند و با تمام وجود به سمت مدارج عالی‌تر گام بردارند.
همزمان که عطر ماه مهر به مشام می‌رسد، سر از پا نمی‌شناسد و علاوه بر خانوارش، دیگران را به حضور باشکوه در جشن عاطفه‌ها دعوت می‌کند تا هیچ کودکی به علت فقر و نداری از درس بازنماند و گاهی خود همچون کودکان نیکوکار، شاداب و پرنشاط هدایایش را به دست دانش‌آموزان مستمند می‌رساند.
همواره یکی از مخاطبان اصلی جشن عاطفه‌ها است که برای برگزاری آن لحظه شماری می‌کند و با کمک‌های خود دل‌های کودکان نیازمند را در آستانه بازگشایی مدارس شاد می‌کند و با فراهم کردن کتاب و لوازم تحریر برای آنها، غمو ناراحتی را از چهره‌های‌شان کنار می‌زند.
در آستانه سال نو و هنگام برگزاری جشن نیکوکاری نیز یکی از خیران همیشه در صحنه است که در کنار کمک‌های نقدی، با اهدای کفش و پوشاک، لبخند بر قلب‌های کودکان می‌نشاند و یاریگر آنها در همه مراحل زندگی است.
از جمله نیکوکاران اردبیلی است که در ماه مبارک رمضان برای تهیه و توزیع غذای گرم و سبد کالا در بین خانوار تحت حمایت کمیته امداد و سایر نیازمندان جامعه پیشقدم است. سفره‌های افطاری در جای جای شهر و روستا می‌گستراند و خود نیز در کنار ایتام و نیازمندان افطار می‌کند. همنشینی با فقرا را دوست دارد و هر مشکلی که برای آنها پیش آید، گویی خودش دچار گرفتاری شده باشد به آب و آتش می‌زند تا چاره‌ای شده و مسئله حل شود.
اینک این نیکوکار درصدد است تا با راه‌اندازی کارخانه و کارگاه‌های کوچک گامی بلند در عرصه توانمندسازی و خودکفایی مددجویان و اقشار آسیب‌پذیر بردارد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایش افتتاح کارخانه بازیافت است تا از این طریق علاوه بر خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل، سایر افراد جویای کار نیز در آنجا مشغول به فعالیت شوند.
این استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی می‌کوشد تا با توانمندسازی افراد مستمند، در کنار توسعه و پیشرفت روستا و منطقه، به رونق اقتصادی استان و حتی کشور اسلامی ایران نیز کمک کند و در این راه از خداوند متعال یاری می‌خواهد تا بتواند به این مقصود دست یابد.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید