دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۹ تیر ۱۳۹۷ / ۰۷:۳۸
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۲۶۹۵
گزارشگر : ۹۲

تشریح نیازسنجی خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل در سال97

(شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷) ۰۷:۳۸

26 هزار خانوار در قالب 45 هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار دارند که رفع مشکلات و گرفتاری‌ها و همچنین فراهم کردن زمینه‌های خوداتکایی آنها، یاری‌رسانی بیش از پیش خیران را می‌طلبد.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گزارشی از مشکلات اساسی خانوار تحت حمایت این نهاد بر اساس سیستم نیازسنجی ارائه داد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، حسین دشتی، مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه 26 هزار خانوار در قالب 45 هزار نفر تحت حمایت این نهاد قرار دارند، گفت: بر اساس سیستم نیازسنجی تمامی مشکلات، گرفتاری‌ها و استعدادهای نهفته مددجویان برای اجرای طرح‌های خوداشتغالی ارزیابی شده است.

وی با بیان اینکه با یاری هر چه بیشتر خیران می‌توانیم گام‌های بلندتری را برای حل مسائل اساسی و توانمندسازی خانوار تحت حمایت برداریم، افزود: کمیته امداد استان اردبیل به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی تمامی مشکلات خانوار تحت حمایت و افراد نیازمند جامعه باشد که ضرورت دارد نیکوکاران هم‌استانی بیش از پیش یاریگر این نهاد برای دستگیری از فقرا باشند.

دشتی با اشاره به اینکه شش هزار و 12 خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل فاقد مسکن مناسب هستند، بیان کرد: وجود مسکن و سرپناه مناسب موجب آرامش خاطر مددجویان می‌شود که اگر این نیاز اساسی خانوار تحت حمایت رفع شود، می‌توان برای توانمندسازی و خودکفایی آنها فعالیت‌های مضاعف‌تری را به اجرا گذاشت.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه دو میلیارد و 210 میلیون تومان از کمک‌های مردمی در سال گذشته برای ارائه خدمات عمرانی به خانوار تحت حمایت پرداخت شده بود، گفت: هزار و 120 خانوار تحت حمایت در سال گذشته از خدمات عمرانی کمیته امداد بهره‌مند شدند تا در مسکن مناسب و مقاوم به زندگی خود ادامه دهند.

وی با اعلام اینکه رفع مشکل مسکن خانوار تحت حمایت، نیازمند یاری‌رسانی گسترده‌تر خیران به اقشار آسیب‌پذیر است، بیان کرد: خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل که فاقد مسکن مناسب هستند، روزهای بسیار سخت و دشواری را سپری می‌کنند که لازم است مسئولان دستگاه‌های اجرایی و نیکوکاران بیش از پیش به مهرورزی خود برای ساخت، تعمیر و مقام‌سازی مسکن نیازمندان بیفزایند.

دشتی با بیان اینکه طرح «رضوان» از جمله طرح‌های مشارکتی کمیته امداد برای تأمین و تکمیل مسکن خانوار تحت حمایت است، افزود: از خیران هم‌استانی خواستاریم با کمک‌های خود یاریگر این نهاد در ساخت و ایجاد سرپناه مناسب برای مددجویان باشند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه خدمات عمرانی این نهاد به صورت هدفمند و پس از بررسی مشکلات و اولویت‌بندی نیازهای اساسی مددجویان ارائه می‌شود، گفت: تعمیر و بازسازی مسکن، ساخت حمام و سرویس بهداشتی، پرداخت وام مسکن و بهسازی منازل مددجویان ساکن در روستاها و مناطق محروم از جمله اقدامات عمرانی کمیته امداد استان اردبیل است.

وی با بیان اینکه پنج هزار و 500 دانش‌آموز و 710 دانشجو تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل نیازمند کمک‌رسانی و یاری‌رسانی خیران هستند تا بتوانند در کنار سایر همنوعان خود بی‌دغدغه و با آرامش خاطر به تحصیل ادامه دهند، افزود: کمیته امداد درصدد است تا بستر علم‌آموزی و تحصیل دانش‌آموزان تحت حمایت را فراهم کند تا هیچ‌یک از آنها به علت فقر و تنگدستی مجبور به ترک تحصیل نشوند.

دشتی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان تحت حمایت استعداد و توانایی بسیاری در زمینه‌های مختلف علمی دارند که با تقویت آن می‌توانند به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنند، اعلام کرد: با همکاری و تعامل هر چه بیشتر خیران می‌توانیم گام‌های موثرتری را به منظور تقویت بنیه تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان تحت حمایت برداریم.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه سه هزار و 131 نفر از خانوار تحت حمایت مشمول طرح «محسنین» هستند، گفت: طرح «محسنین» با هدف دستگیری از فرزندان خانوار تحت حمایت که دارای سرپرست از کار افتاده و بیمار هستند اجرا می‌شود تا آنها نیز بتوانند در کنار سایر همنوعان خود به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنند.

وی با اعلام اینکه پنج هزار و 913 حامی در قالب طرح «محسنین» یاری‌رسان فرزندان خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل هستند، بیان کرد: از خیران خواستاریم با مشارکت هر چه بیشتر در طرح «محسنین» دستگیری از این فرزندان معنوی را برعهده بگیرند تا آنها نگران آتیه خود نباشند و بتوانند به مدارج عالی علمی، تحصیلی، اجتماعی و اقتصادی دست یابند.

دشتی با اشاره به اینکه هزار و 950 یتیم تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار دارند، افزود: ایتام تحت حمایت توسط هفت هزار و 755 حامی حمایت می‌شوند که در طول سال خدمات قابل توجهی را از طرف حامیان دریافت می‌کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه 800 بیمار خاص، صعب العلاج و زمین‌گیر تحت حمایت این نهاد قرار گرفته‌اند، گفت: متاسفانه هزینه‌های درمانی و دارویی این بیماران تحت حمایت بسیار سنگین است که ضرورت دارد خیران و مردم نوعدوست استان اردبیل اهتمام بیشتری نسبت به کمک‌رسانی به این مددجویان داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بیماران تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل از بیمه درمانی بهره‌مند هستند، بیان کرد: با وجود اینکه بیمه درمانی نقش بسزایی در کاهش هزینه‌های درمانی و دارویی مددجویان ایفا می‌کند، اما بیماران تحت حمایت نیاز گسترده‌تری به حمایت‌های خیران دارند تا علاوه بر تحمل درد و رنج بیماری، متحمل سایر مشکلات زندگی نشوند.

دشتی با بیان اینکه خیران می‌توانند در قالب «طرح شفا» به درمان بیماران تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل کمک کنند، افزود: پزشکان خیر نیز با ویزیت رایگان بیماران تحت حمایت و ارائه خدمات درمانی مختلف به آنها همواره یاریگر کمیته امداد در رسیدگی به امور فقرا و نیازمندان هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه 250 نوعروس تحت حمایت نیز پشت نوبت دریافت کمک هزینه تأمین جهیزیه قرار دارند، گفت: از خیران و نیکوکاران خواستاریم تا با کمک‌های خیرخواهانه خود کمیته امداد را در فراهم کردن زمینه‌های ازدواج آسان نوعروسان تحت حمایت بیش از پیش یاری کنند.

وی با بیان اینکه ترویج ازدواج آسان در بین مددجویان تحت حمایت از جمله فعالیت‌های مهم کمیته امداد است، اعلام کرد: نوعروسان تحت حمایت با فراهم شدن لوازم ضروری خود راهی خانه بخت ‌می‌شوند که خیران نیز از طریق «طرح کوثر» می‌توانند یاریگر آنها در تأمین وسایل مورد نیاز زندگی‌شان باشند.

دشتی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کمیته امداد استان اردبیل ایجاد اشتغال پایدار برای خانوار تحت حمایت است، بیان کرد: در کنار رفع مشکلات اساسی خانوار تحت حمایت، به دنبال ایجاد اشتغال پایدار برای آنها هستیم تا بتوانند با تکیه بر علاقه، استعداد و تونایی‌های خود به استقلال اقتصادی دست یابند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه با برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و تخصصی تلاش داریم مددجویان تحت حمایت مهارت‌های لازم را برای ایجاد فرصت‌های شغلی مورد نظر خود فراگیرند، گفت: سوق خانوار تحت حمایت به سمت کارآفرینی از دیگر اقدامات مهم این نهاد برای توسعه فضای اشتغال و رونق در کسب‌وکار مددجویان  است.

وی با اشاره به اینکه افزایش تعامل و همکاری بانک‌های عامل و کمیته امداد استان اردبیل موجب می‌شود تا مددجویان بیشتری وارد بازار کار شوند، اعلام کرد: امید است با افزایش همکاری‌ها بتوانیم به توانمندسازی و خوداتکایی خانوار تحت حمایت کمک کنیم.

دشتی با بیان اینکه کمیته امداد استان اردبیل برای حمایت هر چه بهتر از اقشار آسیب‌پذیر، نیازمند کمک‌های گسترده خیران است، افزود: با گشودن گره‌های زندگی خانوار بی‌بضاعت و اقشار آسیب‌پذیر جامعه، می‌توانیم به توسعه و پیشرفت جامعه نیز کمک کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه هرچقدر کمک‌های خیران به کمیته امداد افزایش یابد به همان میزان میتوانیم خدمات مضاعف‌تری را به خانوار تحت حمایت و افراد نیازمند جامعه ارائه کنیم، گفت: همواره شاهد حسن اعتماد عمومی به کمیته امداد هستیم که در سایه افزایش کمک‌های نیکوکاران استان اردبیل، بخش قابل توجهی از مددجویان به توانمندی رسیده و از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شده‌اند.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۵۲۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید