دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۷
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۷۴۷۹
گزارشگر : ۹۲
گزارشی از مددجوی تحت حمایت اردبیلی؛

سه خواهر قالیبافی که گره‌های زندگی را به تار و پود فرش‌ها می‌بافند

(دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷) ۱۴:۳۷

سه خواهر قالیباف که پس از فوت پدر و مادرشان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفته‌اند، با حضور در کارگاه‌های آموزشی و کسب مهارت‌های لازم و اجرای طرح قالیبافی، بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین می‌کنند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، سه خواهر تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل، با تولید فرش و قالی می‌کوشند بخشی از مشکلات زندگی را بر طرف کرده و روزهای روشن‌تری را برای خود رقم بزنند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این خانوار نیازمند اردبیلی است:

52 ساله و ساکن استان اردبیل است. همراه با دو خواهرش در منزل بسیار قدیمی و ورثه‌ای زندگی می‌کنند که سقف چوبی و دیوارهای کاهگلی دارد. بیشتر اوقات زندگی آنها در اتاقی 9 متری می‌گذرد که دار قالی را در آنجا به پا کرده‌اند و عادت دارند از صبح تا شب پشت آن بنشینند و فرش ببافند. حین بافت با هم درد و دل می‌کنند و آرزوهای زیادی را در سر می‌پرورانند.
وسایل بسیار ساده‌ای برای زندگی دارند. یخچال، اجاق گاز و تلویزیون تنها وسایل با ارزش خانه محسوب می‌شوند که با یاری نیکوکاران اردبیلی تهیه شده است. روی طاقچه، گوشه‌ای قرآن و در گوشه دیگر عکس‌های پدر و مادر را گذاشته‌اند که با روبان مشکی تزئین شده است.
شمعدانی و چند جلد کتاب از دیگر وسایلی هستند که بر روی طاقچه دیگر قرار دارند. درب خانه به روی حیاطی کوچک گشوده می‌شود که یادآور خاطرات بسیار این خانوار است چرا که از بدو تولد در آنجا زندگی کرده‌اند و روزهای تلخ و شیرین بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند.
سه خواهر پشت دار قالی نشسته‌ و گره‌های زندگی را به تار و پود فرش‌ها می‌بافند. پدر که کارگر ساده‌ای بود، در سال 78 دچار بیماری شد و دیگر نتوانست مثل سابق به سر کار برود و در خانه زمین‌گیر شد. غم و غصه از همان روزها گریبان این خانوار را گرفت و دیگر رها نکرد. آنها که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردند، با وجود بیماری پدر از پس هزینه‌های درمانی نیز بر نیامدند و زندگی‌شان هر لحظه در مسائل بیشمار فرو می‌رفت.
پدر پس از تحمل درد و رنج بسیار در سال 80 از دنیا رفت و مصیبت نبودنش اعضای خانه را فرا گرفت. دختران به دور مادر جمع شدند و همگی در عزای پدر گریستند. نمی‌دانستند روزگار پس از پدر چگونه پیش خواهد رفت و آنها را به کدام سو خواهد کشاند؟ و هزاران سئوال دیگر که از خود می‌پرسیدند و بی‌پاسخ می‌ماند.
این خانوار که سرپرست خود را از دست داده بود و برای تأمین نیازهای اساسی زندگی با مشکلات بسیار روبه‌رو بود، در اواخر همان سال مورد حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفت تا با یاری امدادگران و نیکوکاران بار گرفتاری‌ها کاهش یابد.
غم از دست دادن پدر را نمی‌توانستند فراموش کنند و لحظه‌ای از یادش غافل نمی‌شدند اما وجود کمیته امداد تسکین دهنده دردهای‌شان می‌شد و با حضور امدادگران آرامش خاصی را احساس می‌کردند. کم کم باید به خود می‌آمدند و به روزهای خوش فکر می‌کردند که با تکیه بر توانایی‌های‌شان به استقلال اقتصادی برسند.
سه خواهر که با یاری یکدیگر می‌خواستند گام بلندی را برای پشت سر گذاشتن فقر و تنگدستی بردارند، با بیماری مادر مواجه شدند که آنها را بیش از پیش غمگین و افسرده کرد. با اینکه کمیته امداد با ارائه خدمات درمانی و پرداخت هزینه‌های دارویی به آنها کمک می‌کرد، اما درمان مادر پرسه‌ای بزرگ بود که نمی‌شد به راحتی از کنار آن عبور کرد.
کارگاه‌های آموزش قالیبافی برای خواهران برپا شد و آنها با حضور در کارگاه فنون فرش را می‌آموختند. مادر تکیه‌گاه محکمی بود که پس از پدر می‌توانستند به او تکیه کنند و نگران آینده نباشند و بیماری‌اش مصیبت‌های بسیاری را روانه دل‌های دختران کرده بود که به درستی در کارگاه‌های آموزشی شرکت نمی‌کردند و بیشتر وقت خود را به پرستاری از مادر اختصاص می‌دادند.
به همت نیکوکاران اردبیلی و پزشکان خیر، مادر چندین دوره تحت درمان و جراحی در استان تهران قرار گرفت و فرزندانش هر لحظه به بهبود او امیدوارتر می‌شدند و دست به دعا برمی‌داشتند. اما سال 88 چشمان مادر نیز به روی دنیا بسته شد و دختران در غم نبودنش به ماتم نشستند. بعد از خدا، دیگر تکیه‌گاهی جز کمیته امداد باقی نمانده بود و آنها غرق در اندوه به آینده چشم دوخته بودند.
با حضور در کارگاه‌های آموزشی کمیته امداد، مهارت‌های لازم فرشبافی با رج شمار پایین را آموختند و در سال 90 نخستین تسهیلات اشتغال‌زایی را به مبلغ سه میلیون تومان دریافت کردند و با دایر کردن دار قالی، هر سه نفر مشغول به بافت شدند.
وقتی به خوبی بافتن قالی با رج شمار پایین را فرا گرفتند، توسط امدادگران کمیته امداد استان اردبیل به سازمان فنی و حرفه‌ای معرفی شدند تا در کارگاه‌های آموزشی فرشبافی با رج شمار بالا شرکت کنند و مهارت‌های لازم را به دست آورند.
در کنار دریافت مستمری از کمیته امداد، اشتغال به قالیبافی موجب شد تا بتوانند بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین کنند و از این طریق گرفتاری‌های آنها برطرف شود. اما همچنان مشکلات بسیاری باقی مانده بود که نمی‌دانستند چگونه باید از عهده آن برآیند.
مهم‌ترین مشکل آنها مسکن مناسب است چرا که در خانه‌ای بسیار قدیمی زندگی می‌کنند و امدادگران کمیته امداد نیز در تلاش هستند تا با ارائه خدمات عمرانی، به تأمین سرپناه این خانوار کمک کنند.
این سه خواهر در هر شش ماه فرش و قالی مرغوبی بافته و روانه بازار می‌کنند و به فروش می‌رسانند. با این حال به دلیل بالارفتن سن و بیماری‌های ناشی از آن همچنان نیازمند خدمات درمانی کمیته امداد هستند که امدادگران نیز با ارائه خدمات مختلف حمایتی می‌کوشند یاریگرشان باشند.
حدود 17 سال از حمایت‌های کمیته امداد استان اردبیل از این خانوار نیازمند می‌گذرد که در طول این سال‌ها خدمات بسیاری به آنها ارائه شده است و همچنان نیازمند یاری‌رسانی خیران و مردم نیک‌اندیش استان اردبیل هستند تا از سرپناهی مناسب برخوردار شوند.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۱,۳۲۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید