دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۳
سرویس : اردبیل
کد خبر : ۱۶۹۸۶۰
گزارشگر : ۹۲
گزارش؛

رتبه 5 کارشناسی ارشد از آن نخبه فرهنگی کمیته امداد استان اردبیل شد

(دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸) ۰۸:۳۳

مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل با پشت سرگذاشتن فقر، تنگدستی و در حالی که در حاشیه شهر سکونت دارد، در کنکور سراسری کارشناسی ارشد رتبه «پنج» کشوری را کسب کرده و هم‌اکنون خود را برای ورود به دانشگاه در مقطع دکتری آماده می‌کند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، نخبه فرهنگی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل که با رتبه 5 کشوری در کنکور سراسری کارشناسی ارشد موفقیت چشمگیری را نصیب خود و خانواده‌اش کرده، در تلاش است تا سایر مددجویان و اقشار آسیب‌پذیر را در دستیابی به اهداف و خوداتکایی یاری کند.

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این نخبه فرهنگی تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل است:

24 ساله و ساکن استان اردبیل است. پدرش به دلیل مشکل تنگی‌نفس و سرفه‌های بیشمار که امانش را بریده‌اند، قادر به انجام کار و فعالیت نیست. در گوشه‌ای از خانه کوچک آنها رخت‌خواب پدر پهن است که هرگز جمع نمی‌شود. قرص‌ها و داروهای بسیاری کنار پنجره تلنبار شده‌اند و پدر که از طریق کپسول اکسیژن نفس می‌کشد، از پشت پنجره به درخت سرسبز گیلاس چشم دوخته است.
پدر کارگر ساده‌ای بود که در سال 79 با تشدید بیماری تنفسی دیگر نتوانست بر روی پاهایش بایستد و زمین‌گیر شد. هزینه‌های گزاف درمانی و دارویی و تأمین نیازهای اساسی زندگی چاره‌ای باقی نگذاشت که برای رفع مشکلات به کمیته امداد استان اردبیل مراجعه کرده و تحت حمایت این نهاد قرار گیرند.
روزهای سخت زندگی با حمایت‌های کمیته امداد و کمک خیران رو به پایان گرفت و طلوعی دوباره از امید بر خانه‌شان پدیدار شد. لبخند بر چهره کودکان نقش بست و بار دیگر شادمانی و نشاط اعضای خانوار را در بر گرفت.
از ابتدای ورود به مدرسه، کمیته امداد یاور کودکان بود تا بی‌هیچ دغدغه و با آرامش خاطر درس بخوانند و به مقاطع بالای تحصیلی راه یابند. او با شوق و ذوق بسیار گام در مدرسه گذاشت و با خوشحالی در سر کلاس درس حاضر می‌شد.
در خانواده هفت نفره آنها، برادران بزرگ‌تر به دلیل کمک به رفع مشکلات زندگی تا مقطع دیپلم درس خواندند و با وجود فقر و تنگدستی کسی به فکر ادامه تحصیل نبود. او خود را مصمم ساخته بود که با علم‌آموزی مسیر سعادت را در پیش گیرد و قله‌های بلندی را در زندگی فتح کند.
امدادگران کمیته امداد استان اردبیل توجه ویژه‌ای به تحصیل دانش‌آموزان داشتند و تمام کوشش خود را به کار می‌گرفتند تا کسی به دلیل نبود امکانات و مشکلات متعدد از درس بازنمانده و ترک تحصیل نکند.
هوش بسیار و پشتکارش برای یادگیری دروس موجب شد تا مددکاران به صورت ویژه‌تر بر روی این کودک تمرکز کنند تا به سادگی بتواند در مقاطع بالاتر تحصیل کند. کارگاه‌های آموزشی و تقویتی متعددی برای او و دیگر فرزندان خانوار تحت حمایت که استعداد و هوش بالایی داشتند برگزار می‌شد که در آینده در مقاطع بالاتر تحصیل کنند.
جزو دانش‌آموزان نمونه مدرسه بود که در کنار حفظ عفاف و حجاب، می‌کوشید در کارگروه‌ها و سایر فعالیت‌های اجتماعی نقش مضاعفی داشته باشد. در منزل نیز یاور مادر در کارهای خانه بود و همدم پدر در روزهای سخت بیماری. قرص‌ها و داروهایش را به موقع می‌داد و در تنفس با کپسول اکسیژن یاری‌اش می‌کرد.
از سویی حامیان طرح «محسنین» با پرداخت کمک‌ هزینه‌های تحصیلی و لوازم مورد نیاز، به او کمک می‌کردند تا بتواند در کنار سایر همنوعان خود درس بخواند و احساس هیچ‌گونه کمبودی را در زندگی و مدرسه نداشته باشد.
منزل آنها در حشایه شهر اردبیل بودو برای رفتن به مدرسه، باید مسافت بسیار طولانی را طی می‌کرد. حتی زودتر از سایر دانش‌آموزان و همکلاسی‌هایش باید از خواب برمی‌خاست و آماده رفتن به مدرسه می‌شد، چرا که خیلی از مسافت را با پاهای پیاده می‌دوید یا با تاکسی و اتوبوس خود را به کلاس درس می‌رساند.
آمدن ماه مهر، طراوت مدرسه را با خود می‌آورد که او قلم و دفترهایش را برای آغاز سال‌تحصیلی آماده می‌کرد و شب‌ و روز نمی‌شناخت تا لحظه رفتن به کلاس درس فرا برسد و بار دیگر به آرزویش برسد و پشت نیمکت به تحصیل بپردازد.
همچنان که در آرزوی ماه مهر بود، خیلی وقت‌ها هم دلش می‌گرفت که فصل سرما در اردبیل شروع می‌شود و به دلیل مشکلات و هزینه‌های سنگین زندگی و تأمین دارو و درمان پدر، باید چشم روی خیلی از نیازهای اساسی‌اش از جمله کیف و کفش و پوشاک می‌گذشت و حتی با وسایل سال گذشته گام در مدرسه می‌نهاد.
مددکاران کمیته امداد و حامیان طرح «محسنین» تلاش می‌کردند که چنین نیازهایی را برطرف کنند و او که در حاشیه شهر زندگی می‌کرد، دچار مشکلات بیشتر در مسیر مدرسه نشود اما دلش در کنار پدر بود و از نیکوکاران و خیران می‌خواست که به جای او، به پدر کمک کنند تا سلامتی‌اش را بازیابد و توان راه رفتن پیدا کند.
بسیار دلسوز بود و گاه‌گاهی در کنار کپسول اکسیژن پدر می‌نشست و به دستان ضعیف او چشم می‌دوخت که کاری از دستانش برنمی‌آمد جز اینکه ماسک را بر روی صورت بگذارد و بردارد. عزت نفس پدر به او هم سرایت کرده بود که دوست نداشت در برابر مشکلات سر خم کند و با مقاومت و پشتکار می‌کوشید که در تحصیل به موفقیت‌های مهم دست یابد و به خانواده خود بیش از پیش کمک کند.
شبانه‌روز درس می‌خواند تا با قبولی در دانشگاه مرحله نخست موفقیت را پشت سر بگذارد و آماده رقم زدن آرزوهای بزرگ‌تر باشد. انس و الفت بسیاری بین او و پدرش بود که هرگز نمی‌خواست از کنارش برود و برای همین دست به دعا بود تا در اردبیل از دانشگاه قبول شود و در کنار پدر و مادرش، به پرستاری از آنها بپردازد، چرا که دو خواهرش نیز با یاری کمیته امداد و خیران پس از تهیه جهیزیه مناسب به خانه بخت رفتند و او ماند تا مراقب والدین باشد.
حمایت‌های تحصیلی و فرهنگی کمیته امداد و حامیان موجب شد تا در سال 1393 در رشته مهندسی منابع طبیعی با گرایش مراتع و آبخیزداری در مقطع کارشناسی وارد یکی از دانشگاه‌های استان اردبیل شود. علاقه‌اش به پرورش گل و گیاه او را به سمت تحصیل در زمینه کشاورزی هدایت کرد و خیلی دلش می‌خواست پس از پایان تحصیلات بتواند اشتغال مورد نظر خود را ایجاد کرده و بر روی زمین‌های زراعی و کشاورزی به فعالیت بپردازد.
ورود به دانشگاه شوق بسیاری را روانه خانه آنها ساخت. پدر در پوست خود نمی‌گنجید و از شادکامی اشک دور چشمانش حلقه زد. مادر نیز شاکر خداوند متعال بود که چنین موفقیتی را برای فرزندش رقم زده بود.
با وجود اینکه از دانشگاه قبول شده و از خدمات تحصیلی کمیته امداد استان اردبیل بهره‌مند بود، با این حال امدادگران این نهاد به دلیل استعداد و علاقه‌اش در تلاش بودند تا او را برای راهیابی به مقاطع بالاتر یاری کنند و در این امر می‌کوشیدند با یاری خیران و حامیان بخش مهمی از نیازهای اساسی و تحصیلی را رفع کرده و او را برای کنکور کارشناسی ارشد آماده کنند.
پس از چهار سال تلاش بی‌وقفه، در سال 1397 در کنکور سراسری کارشناسی ارشد شرکت کرد و با رتبه 5 کشوری توانست در همان رشته مورد علاقه‌اش «مراتع و آبخیزداری» به تحصیل بپردازد. موفقیتی که خودش هم باورش نمی‌شد از مکانی در حاشیه شهر اردبیل، فقر و تنگدستی به آن دست پیدا کند.
این نخبه اردبیلی در تلاش است تا با پایان تحصیلات به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد کمک کند که به دور از مشکلات زندگی بتوانند در مسیر توانمندسازی و خوداتکایی قرار گیرند. هم‌اکنون در تلاش است تا در مقطع دکتری نیز به دانشگاه راه یافته و آینده روشنی را برای خود و خانواده‌اش رقم بزند.
همواره شاکر خداوند و حمایت‌های حامیان، خیران و امدادگران کمیته امداد استان اردبیل است که با یاری خود به او در دستیابی به موفقیت‌های بیشمار کمک کردند.
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۵۵۹
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید