دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۹ / ۱۹:۲۰
سرویس : هرمزگان
کد خبر : ۱۷۸۶۱۴
گزارشگر : ۳۸
نماینده ولی‌فقیه استان هرمزگان مطرح کرد؛

از ظرفیتهای زکات جهت حل مشکلات اجتماعی استفاده گردد

(چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹) ۱۹:۲۰

دومین جلسه شورای زکات استان در سال 99 باهدف برنامه‌ریزی و ارائه پیشنهاد برای ترویج و فرهنگ‌سازی فریضه زکات در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و اعضای شورای زکات در دفتر امام‌جمعه شهرستان بندرعباس برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد عبادی زاده، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بندرعباس در دومین جلسه شورای زکات هرمزگان بر ضرورت توجه جدی به امر زکات در جامعه اسلامی تأکید کرد و گفت: زکات یکی از واجبات فراموش‌شده است،  که در آیات قرآن کریم بر پرداخت آن تأکید گردیده، و هر جا در قرآن کریم نماز آمده زکات هم هست، نماز ، عبادت و بندگی خدا و زکات  تکلیف اجتماعی است که سهمی از آن در جهت جبران مسائل و آسیب‌های اجتماعی استفاده می‌شود.

 دکترعبادی زاده با تأکید بر ضرورت آموزش احکام و ظرفیت‌های زکات در جامعه، افزود: در شرایط بیماری کرونا باید برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزش مجازی ویژه عاملین زکات با محوریت سازمان تبلیغات داشته باشیم، همچنین ائمه جماعات می‌توانند نقشی مؤثر در آگاه‌سازی و ارشاد مردم در مباحث زکات داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد عبادی زاده یادآور شد: امروزه باید بتوانیم از ظرفیت‌های زکات واجب درزمینه حل مشکلات جامعه مانند ساخت پل‌ها، مساجد، ایجاد اشتغال، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و... استفاده کنیم و اگر به مسئله زکات از منظر حاکمیتی و به‌عنوان یکی از عناصر مهم در رفع مشکلات جامعه بپردازیم، قطعاً می‌توانیم بخشی از خلأهایی که امروز در جامعه با آن مواجه هستیم برطرف نماییم.

ناجی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان گفت: در حوزه مسائل اجتماعی متأسفانه در بعضی از مناطق، فقر و سایرآسیب‌های اجتماعی در کنار یکدیگر تجمع نموده و به نوعی مسائل پیچیده و درهم تنیده شده است که نیازمند مساعدت واقدامات ویژه ای  می باشد. بر همین اساس با بهره‌گیری از ظرفیت‌های زکات می‌توان بسیاری از چالش‌ها و نگرانی‌ها جامعه را مرتفع نمود.

علی الهیاری، مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان در این جلسه به ارائه گزارشی از عملکرد زکات استان در هشت‌ماهه امسال پرداخت و گفت: در هشت‌ماهه امسال درمجموع مبلغ 26 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات جمع آوری شده که از این مبلغ 10 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات واجب، حدود چهار میلیارد تومان زکات مستحبی، 11 میلیارد و 870 میلیون تومان فطریه و کفارات 129 میلیون تومان می‌باشد و نسبت به سال گذشته 68 درصد رشد داشته است.

انصاری، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان هرمزگان نیز گفت: در بحث شورای زکات استان تحولات خوبی رخ‌داده است به‌گونه‌ای که یک تفاهم‌نامه  همکاری مشترک بین سازمان تبلیغات اسلامی و کمیته امداد منعقد گردیده تا روحانیون  مستقر در شهرستانهادرخصوص جمع آوری زکات و همچنین  تبلیغ، ترویج ، فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی زکات کمک نمایند.

مهران جلائی، مدیرکل صداوسیمای مرکز خلیج‌فارس در زمینه ترویج و تبلیغ زکات در رسانه گفت: کمیته‌ای در این زمینه برای تبلیغ پرداخت زکات تشکیل‌شده است.

مدیرکل صداوسیما مرکز خلیج‌فارس افزود: در مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلف از کارشناسان خبره و افرادفعال در زمینه زکات برای تبلیغ این فریضه الهی در رسانه استفاده می‌شود.

در این جلسه، برگزاری آموزش عاملین زکات با محوریت سازمان تبلیغات، همایش زکات به‌صورت مجازی، دوره آموزشی مبلغی زکات با محوریت کمیته امداد، هزینه زکات در زمینه آسیب‌های اجتماعی و عام‌المنفعه به تصویب رسید.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۸۱۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید