دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۶:۲۰
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۸۲۰۵۵
گزارشگر : ۴۴

نشست شورای زکات در زاهدان برگزار شد

(یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۰۶:۲۰

نشست شورای زکات استان سیستان‌وبلوچستان به میزبانی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان در محل استانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، نشست شورای زکات استان سیستان‌وبلوچستان به میزبانی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان در محل استانداری برگزار شد.

سیدمهدی عبادی، مدیرکل کمیته امداد استان در ابتدای این نشست، ضمن قرائت دستورالعمل زکات فطره، بیان کرد: انسجام بخشی میان نهادها، خیریه‌ها و دستگاه‌های مختلف جهت جمع‌آوری زکات فطره، ارائه کارنامه صریح به مردم به منظور شفاف‌سازی و ارتقاء سطح اعتماد عمومی جامعه از اولویت‌هاست.

وی افزود: سه سال است که با هماهنگی بهزیستی، صندوق‌ها به‌صورت مشترک جاگذاری می‌شود و پس از جمع آوری، سهم هر دستگاه به حساب آن واریز می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان اظهار داشت: سال گذشته توافق شد تا صدور مجوزها جهت فعالیت نهادها و خیریه‌های متقاضی، به کمیته امداد واگذار شود، بنابراین هر نهاد یا خیریه‌ای که درخواست داد، کمیته امداد پس از بررسی، به نمایندگی از استانداری و فرمانداری، مجوز صادر کرد.

علیرضا نظارت، نماینده پلیس امنیت عمومی نیروی انتظامی استان نیز در این نشست گفت: نیروی انتظامی در حال حاضر 5 مؤسسه دارد که سه موسسه در زاهدان و دو مؤسسه در سایر شهرهای استان است.

وی افزود: باید از ظرفیت فضای مجازی، صداوسیمای استان و همچنین روحانیت معزز برای تشویق مردم به پرداخت زکات و همچنین شفاف‌سازی مصرف زکات استفاده کرد تا آگاهی‌بخشی به شهروندان صورت گیرد.

حجت‌الاسلام خلیل‌الله اربابی، کارشناس مسئول پاسخگویی به مسائل شرعی دفتر نماینده ولی فقیه در استان نیز در این نشست بیان کرد: مبلغ زکات فطره در هر استان، متناسب با شرایط منطقه تعیین می‌شود که روحانیت باید ورود کرده و مبلغ دقیق آن را اعلام کند.

وی با اشاره به اهمیت بحث اطلاع رسانی در خصوص پرداخت زکات، خاطرنشان کرد: کمیته امداد استان امسال کار خوبی کرده و تبلیغات محیطی و اطلاع رسانی از طریق نصب بنر یا زیرنویس تلویزیونی را زودتر شروع کرده و به روزهای پایانی موکول نکرده است.

محمد میهنی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سیستان وبلوچستان نیز در این نشست اظهار کرد: مهمترین موضوع نهادینه کردن فرهنگ پرداخت زکات است، یعنی ضمن اینکه خودمان زکوات را جمع آوری می‌کنیم، باید تشویق به این فرهنگ دینی هم مدنظر ما باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: هر نهاد، تشکل، ارگان یا مؤسسه‌ای که بخواهد در این زمینه فعالیت کند، باید با هماهنگی دبیرخانه شورای زکات و با آرم مخصوص آن باشد.

وی افزود: موضوع دیگر، حضور نیروی انتظامی است که علاوه بر تامین امنیت، باید از فعالیت سمن‌هایی که بدون اخذ مجوز اقدام به جمع آوری زکات کرده‌اند، جلوگیری کند.

میهنی اظهار داشت: برای اینکه روند اداری اخذ مجوز طولانی نشود، سال گذشته این امر را به کمیته امداد واگذار کردیم، که امسال هم باید همانند سال گذشته، صدور مجوزها به امداد محول شود. دستگاه‌های مختلف هم مؤسسات خود را به امداد معرفی کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری افزود: همه مکان‌هایی که جهت برگزاری نماز عید در نظر گرفته شده، به کمیته امداد معرفی شود؛ همچنین در صورتی که به دلیل کرونا، پراکندگی در محل برگزاری نماز وجود داشت، سازمان تبلیغات اسلامی این موضوع را به اطلاع امداد برساند.

وی بیان کرد: در خصوص مبلغ زکات فطره، تصمیم گیرنده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان است که بعد از تعیین، باید به صداوسیما اعلام شود تا به صورت رسمی، اطلاع رسانی گردد.

این مقام مسئول همچنین از دستگاه‌های متقاضی جمع‌آوری زکات خواست تا در اسرع وقت، مؤسسات خود را جهت دریافت مجوز به کمیته امداد استان معرفی کنند.

تعداد بازدید : ۵۰۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید