دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۰
سرویس : اجتماعی
کد خبر : ۱۸۲۲۰۸
گزارشگر : ۴۸۷
​گفتگو با جوان موفق تحت حمایت کمیته امداد؛

از کارگری و چوپانی تا صادرات به روسیه و راه‌اندازی کارگزاری بورس

(یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۴:۲۰

یک جوان روستایی که روزگاری به دلیل فقر اقتصادی از حمایت‌های کمیته امداد بهره‌مند شده بود، امروز با کار و تلاش فراوان محصولات تولیدی خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری فارس، جوانی است دهه هفتادی برخاسته از یک روستای نه چندان نام آشنا، روستای «گزخنگ» از شهرستان جدیدالتاسیس سرچهان که با نان بازوی یک کشاورز زحمتکش بزرگ شد.
 
پنجم ابتدایی بود که برادرش در بدو تولد به دلیل دچار فلج مغزی شد و روزگار بر وی و خانواده سخت گرفت. با درآمد کشاورزی به سختی هزینه‌های زندگی تامین می‌شد که با فلج شدن برادر کوچک، بیشتر درآمد، خرج وی می‌شد و روز به روز اوضاع بدتر شده و احساس فقیری بر خانواده «نوروزی» غالب می‌شد.
 
شاید باورش سخت باشد اما به گفته «سعید» داستان ما برخی روزها حتی غذایی برای خوردن نداشتند و به بهانه‌های مختلف برای خوردن چاشتی به منزل اقوام و بستگان می‌رفتند اما با تمام سختی‌ها به تلاش ادامه می‌دادند تا شاید زندگی روزی روی خوش خود را به آنان نشان دهد.
 
در امتحان مدرسه نمونه دولتی قبول شد، مدرسه‌ای که شبانه‌روزی بود و دیگر برای خودش دغدغه خورد و خوراک نداشت اما دلش پیش خانواده‌اش بود که وضعیتی نامشخص داشتند.
 
وقتی روزنه امید روشن ماند
 
از ۱۲ سالگی به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی، تن به هرکار شرافتمندانه‌ای داد، از کود بار کردن و کندن باغ تا چوپانی، کارگری و دستفروشی اما هیچگاه ناشکری نکرد و خدا نیز در همه سختی ها، روزنه‌های امیدی را برایش روشن می‌کرد تا به آینده امیدوار باشد، آینده‌ای که قرار است برایش همانند روز روشن باشد.
 
در بازه سنی ۱۲ تا ۱۷ سالگی بسیاری از مشاغل را تجربه کرده بود به نحوی که می‌تواند ادعا کند بیش از یک فرد چهل ساله تجربه کاری داشته است.
 
سعید درخصوص درس خواندنش گفت: درس‌هایم خوب بود، با توجه به حضور در مدرسه نمونه دولتی در دو مقطع راهنمایی و دبیرستان، توانستم رتبه خوبی در کنکور سراسری رشته تجربی کسب کنم اما از آنجایی که نیاز مبرمی به درآمد داشتم، تصمیم گرفتم راه و کاری را انتخاب کنم که در همان ماه اول حقوقی برایم در نظر گرفته شود، لذا در آزمون درجه‌داری نیروی انتظامی ثبت نام کردم و پس از طی مراحل پزشکی و انجام چندین مرحله مصاحبه، قبول شدم.
 
وی پس از مدتی درجه‌داری نیروی انتظامی را رها کرده و سرگردان و بریده از همه جا، درحالی که بسیاری از دوستان و همسالانش در دانشگاه‌های مختلف مشغول تحصیل بودند، به خدمت سربازی رفت.
 
پس از اتمام سربازی به نتیجه رسید که باید خودش برای خود و تعدادی دیگر کسب و کاری راه بیندازد، لذا زمینی را برای کشاورزی اجاره کرد، زمینی که برای پرداخت بدهی‌هایش مجبور به گرفتن وام شد، وامی که ضرر سنگینی را برایش در بر داشت.
 
در حالی که از کشاورزی چیزی جز ضرر ندیده بود اما ناامید نشد و با کمک یکی از دوستانش با کار گلخانه آشنا شد و یک گلخانه را پس از مدتی اجاره کرد و توانست راه خود را برای رسیدن به موفقیت پیدا کند.
 
این جوان موفق در ادامه توضیح داد: در آن زمان مشکل خاصی نداشتم تنها به مقداری تسهیلات برای تهیه برخی از کمبودها نیاز داشتم و با تجربه قبلی توانستم حمایت مسئولان را جلب کرده و با گرفتن تسهیلات لازم، گلخانه خودم را راه بیندازم تا بتوانم برای خودم کار کرده و چند نفری را نیز در کنار خودم مشغول به کار کنم.
 
با وجود مشکلاتی که بر سر راه اشتغالزایی و تولید در کشور و استان فارس وجود دارد، وی توانست قدم های بزرگ و خوبی را رو به جلو بردارد به نحوی که پس از تنها دو سال موفق به صادر کردن محصولات خود به مسکوی روسیه شد و این راه زمینه موفقیت و شکوفایی وی را رقم زد.
 
نوروزی در این باره گفت: در ادامه توانستم توجه سرمایه‌گذاران را به شهرستان بوانات و سرچهان جلب کنم و یکی از آنها به طور ویژه بر روی کار من سرمایه‌گذاری کرد.
 
وی در کنار کار کشاورزی توانسته در عرصه‌های دیگر اقتصادی نظیر بورس وارد شده و شعبه کارگزاری بورس برای خود راه بیندازد.
 
این جوان موفق با بیان اینکه راه درازی برای رفتن رو به جلو دارد، افزود: پس از این اتفاقات توانستم زندگی نسبتا خوبی را برای خانواده خود که بسیار سختی کشیده بودند، فراهم کنم و تلاش دارم بتوانم به جوانان هم محله ای و همشهری کمک کرده تا ضمن پیدا کردن شغل و کسب درآمد، زندگی خود را تشکیل دهند.
 
پس از یک سال از تولد برادر کوچکتر، خانواده نوروزی تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفت. هم اکنون نیز که نزدیک به ۱۹ سال از آن زمان می‌گذرد، پدر و مادر دچار دیسک کمر و فرسودگی شده‌اند که البته کمیته امداد استان فارس بسیار کمک حالشان بوده است.
 
کمیته امداد مرهمی بر دردهایمان شد
 
نوروزی در خصوص کمک‎های کمیته امداد گفت: کمیته امداد همیشه به من و خانواده‌ام کمک کرده و من جزو کودکان محسنین بودم که به لطف خدا و با حمایت کمیته امداد توانستم کسب و کاری راه بیندازم و در گلخانه‌ای که داریم مددجویان کمیته امداد را به کار گیرم.
 
وی با بیان اینکه خود را مدیون کمیته امداد می‌داند، عنوان کرد: حداقل کاری که از دستم بر می‌آید این است که بتوانم تعدادی از آنها را سر کار برده و همچنین از طریق شعبه کارگزاری بورس کمک‌هایی را برای کودکان تحت حمایت جمع‌آوری کنم.
 
این کارآفرین روستایی بیان کرد: روزگاری کمیته امداد دست من را گرفت، حال نوبت من است که درحد توان به این نهاد مقدس کمک کنم.
 
انتهای پیام
 
تعداد بازدید : ۱,۲۳۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید