دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۲
سرویس : کرمان
کد خبر : ۱۸۲۳۷۱
گزارشگر : ۸۲

بار سنگین زندگی بر دوش مادرانی به نام سرپرست خانوار/ شانه‌هایی که زیر بار مشکلات اقتصادی مردانه ایستاده‌اند

(دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰) ۱۲:۴۲

در مسیر زندگی زنانی هستند که زیر بار مشکلات اقتصادی مردانه ایستاده‌اند، مادرانی که سرپرست خانوار بوده و بار زندگی را به‌تنهایی به دوش بکشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری تسنیم، در جامعه ما و در روزهایی که بسیاری از مردان خانواده زیر بار گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی کمر خم کرده‌اند، زنانی هستند که به جبر زمانه، در میانه این راه پرفرازونشیب همسران خود را به هر دلیلی ازجمله مرگ، طلاق، زندان، ترک خانه و ... ازدست‌داده‌اند و مجبورند بار زندگی را تنهایی به دوش بکشند و کار آنجایی سخت‌تر می‌شود که خبری از بیمه، مستمری ماهانه، حقوق و ... نباشد.
اینجاست که زنانی مردانه به میدان می‌آیند تا باوجود سختی‌های فراوان این راه و دردهای بی‌شمار این مسیر نان‌آور خانوار شده و فرزندان خود را زیر بال‌وپر بگیرند؛ مادرانی که مجبورند در کنار مسئولیت‌های مردانه، زن خانه و خانواده باشند و برای فرزندان خود پدری کنند. زنانی که در این روزهای سخت فقر، تورم و کرونا بیش از هر قشر دیگری در تنگنا قرار دارند و فشار زیادی را متحمل می‌شوند.
یحیی صادقی مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه مسئله‌ای که امروز جامعه ما، استان کرمان و به‌طور ویژه شهر کرمان با آن مواجه است زنان سرپرست خانوار هستند اظهار داشت: ما با تعداد زیادی از زنانی مواجه هستیم که به دلایل متعدد و مختلف سرپرست خانوار شدند.
وی بابیان اینکه فوت سرپرست خانوار و باقی ماندن بازماندگانی که هیچ راه درآمد، مستمری و بیمه‌ای ندارند باعث می‌شود که تأمین معاش خانواده و چند سر عائله به دوش زن خانواده بیفتد افزود: گروه دیگر زنانی هستند که به دلیل از هم پاشیدن خانواده به دلایل مختلفی چون آسیب‌های اجتماعی سرپرست خانواده شده‌اند.
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان به زنانی که همسران آن‌ها به هر دلیلی در زندان بسر می‌برد و البته آمار آن‌ها که زیاد هم است اشاره کرد و گفت: زنانی هم هستند که همسر آن‌ها مجهول‌المکان است یعنی نه فوت‌شده، نه طلاق داده و نه در زندان است ولی لاابالی و بی‌تفاوت بوده و خانواده را در شرایط سخت زندگی رها کرده است.
وی بابیان اینکه برخی از خانواده‌ها هم هستند که مرد خانواده زنده است اما ازکارافتاده بوده و بار معیشت خانوار بر دوش زن خانه است ادامه داد: عمده این زنان، مراجعان کمیته امداد هستند.
صادقی با اشاره به اینکه ساختار کمیته امداد طبق قانون یک سرفصل بودجه‌ای دارد که سالانه در مجلس مصوب شده و هم سرانه پرداخت حقوق خانواده‌ها و هم مبلغ کل آن مشخص است افزود: کمیته امداد بر اساس سرانه‌های مشخص‌شده مستمری ماهانه به خانواده‌ها پرداخت می‌کند و ما نه می‌توانیم یک ریال کم و نه یک ریال به این مبلغ اضافه کنیم.
وی بابیان اینکه حداکثر مستمری که کمیته امداد به یک خانواده 5 نفر به بالا پرداخت می‌کند چیزی در حدود 550 هزار تومان است عنوان کرد: تنها در شهر کرمان حدود هزار خانوار فاقد مسکن داریم که یا مسکن ندارند و یا مسکن آن‌ها کلنگی است.
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان بابیان اینکه زن جوانی که هیچ راه درآمدی ندارد، در این شرایط سخت اقتصادی با چند فرزند و بدون خانه با مبلغ کم مستمری ماهیانه کمیته امداد چه باید بکند؟ گفت: در این شرایط امید ما به کمک خیرین است اما تعداد این خانوارها بسیار زیاد است و باوجود همه این کمک‌ها، گره‌گشا نیست.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار یکی از مهم‌ترین برنامه‌های حمایتی کمیته امداد برای این قشر از جامعه است افزود: نگاه ما این است که توان خود این خانواده‌ها برای کمک به آن‌ها استفاده شود و این کلید گشایش بخشی از مشکلات این قشر جامعه است.
صادقی بابیان اینکه ما در سال ۹۹ چیزی در حدود 13 هزار شغل ایجاد کردیم که خیلی از این‌ها مشاغل برای زنان سرپرست خانوار بود ادامه داد: کمیته امداد برای توانمندسازی مددجویان تسهیلاتی قرض‌الحسنه اعطا می‌کند، گاهی کمک‌های بلاعوض دارد و گاهی در پرداخت اقساط عقب‌مانده به مددجویان کمک می‌کند تا کارشان را از دست ندهند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از این زنان سرپرست خانوار تاکنون موفق عمل کرده‌اند گفت: بسیاری از این زنان نه‌تنها برای خانواده خود ایجاد اشتغال کردند که برای دیگران نیز اشتغال‌زایی کردند و برای مثال در روستاها خیلی از زنان سرپرست خانوار توانستند با راه‌اندازی یک دامداری یا یک گلخانه زندگی خود را متحول کنند.
مدیرکل کمیته امداد استان کرمان دلیل موفقیت طرح‌های اشتغال و توانمندی کمیته امداد را مشاوره قبل از ایجاد شغل و همراهی بعد از اشتغال و یا در حین اشتغال عنوان کرد و افزود: ما در کنار مددجویان هستیم و حتی پس از تولید، محصول آن‌ها را ضمانتی خریداری می‌کنیم.
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۵۴۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید